Вирощування, збір та виробництво чаю
Де і як росте чай?
Чай виявили в Китаї 5000 років тому. Зараз, це один з найпопулярніших напоїв на землі. Чай який ми заварюємо у себе в чашці, виготовляють з висушеного листя рослини Camellia Sinensis (Камелія китайська), простіше кажучи - чайний кущ. Це вічнозелене дерево з маленькими білими квіточками, гострими зеленими листочками та гіркими на смак плодами. Зараз виробництво чаю налагоджено майже в 40 країнах. Найбільші й відомі виробники чаю - Китай, Індія і Шрі-Ланка.
Чайне дерево вирощують з насіння або саженців. Воно може досягати до 15 метрів висоти, тому для зручності збору його підрізають. Завдяки обрізці рослина дає більше нових пагонів, а значить більше м'якого листя, яке потім дає більш високоякісний настій. Чайний кущ любить сонце і вологу, оптимальні умови зростання - це гірські схили на висоті не менше 1500 метрів з чистим повітрям.
Як збирають чай?
Чай збирають стільки раз на рік, скільки дозволяють природні умови регіону, де розташовані плантації. Чим ближче до півночі, тим менше сезонів збору. Найчастіше це весна і літо, а для теплих країн, де завжди літо - збір чаю відбувається і восени, і взимку. Період збору називають «флеш»:
- Перший «флеш», його ще називають ранній припадає на кінець лютого початок квітня;
- Другий «флеш» або весняний тривати з травня по червень;
- Літній «флеш» - з липня по вересень;
- Осінній «флеш» - жовтень і листопад;
«Флеш» має ще одне значення - це вершина чайного пагона, що складається з пари свіжих та нерозспустившихся листків. Саме їх, соковиті, зелені та молоді листочки висмикують з чайного куща і використовують при виробництві якісного чаю.
Чайне листя збирають, як вручну, так і за допомогою машин. Ручний збір - це дуже трудомісткий процес і вважається справжнім мистецтвом, яке вимагає спритності, вправності та особливої уваги. Чайний лист захоплюється великим і вказівним пальцями й висмикується різким рухом, не тільки кисті, а й плеча. Якість чайного листа при ручному зборі набагато вище, оскільки збиральники обирають тільки листя верхнього пагона, при цьому пропускають листя, яке має дефекти або брудні. Сировина ручного збору використовується для елітних преміальних чаїв. Чайна сировина, яка була зібрана чайнозбиральними машинами виходить більш низької якості, найчастіше вона йде на виробництво дрібнолистового пакетованого чаю.